Jdi na obsah Jdi na menu

Na Silvestra jsme provětrali běžky

3. 1. 2012

silvestrovsy-beh-2011.jpgZdá se až neuvěřitelné, že na Silvestra se na Polevsku lyžovalo. Uskutečnil se zde tradiční Silvestrovský běh. Ještě v pátek nebylo jasné, zda se závod poběží jako klasický běh po svých nebo běh na lyžích. Sněhová nadílka udělala radost všem běžkařům a v pátek večer bylo možné upravit základní okruh skútrem. Ještě v sobotu ráno členové pořádajícího oddílu naházeli asi kilometrový úsek sněhem na kritická místa a závod mohl začít.

V deset hodin se na trať z Jedličné mezi Polevskem a Kytlicí vydaly děti. Po nich následoval se startem po vlnách hlavní závod. Muži absolvovali 6 km, ženy a dorostenecké kategorie 3 km. Běžkařům zpříjemnilo závod sluníčko a zima jako z pohádky, která se o jen pár kilometrů níž změnila v podzimní počasí.
Na Silvestrovský běh se dostavila početná skupina německých běžkařů ze spřátelených oddílů na druhé straně hranice, kteří dominovali na stupňům vítězů. Prvním v kategorii muži do 39 let a absolutním vítězem se stal Sebastian KLAUSCH v čase 22:17. Na druhém místě skončil Sebastian TZSCHACH (oba z německého klubu PSV Zittau) a třetí příčku obsadil domácí Jan DOUBEK ze SKI Polevsko. Mezi ženami zvítězila domácí Šárka PULKRÁBOVÁ (SKI Polevsko). Druhou příčku obsadila Marcela JUŠKOVÁ z Nového Boru a na třetím místě se umístila Brigitte TZSCHACH (PSV Zittau). Ve veteránské kategorii muži 40-59 let se na prvním místě umístil Gerold MŰLLER, druhý skončil Roland ALTMANN (oba za německý Bertsdorfer SV) a třetí příčku vybojoval František SKALICKÝ (Skaláci Česká Lípa). Mezi veterány nad 60 let kraloval František DVOŘÁK ze Cvikova. Druhou příčku obsadil domácí Rudolf ŠPAČEK (SKI Polevsko). Na třetí místo dosáhl nestárnoucí Gottfried VOLKER z německého oddílu Bertsdorfer SV, nejstarší běžkař a pravidelný účastník polevských závodů narozen 1936. Naopak nejmladším lyžařem, který projel cílovou páskou, byl čtyřletý Matej Juška .
3112201131122011_65.jpgPro vítěze Silvestrovského běhu nemohla chybět láhev šumivého sektu, ostatní obdrželi diplomy a drobné ceny ze skla a porcelánu od sponzora Preciosa. Závodu nechyběla silvestrovská a přátelská atmosféra.
Dalším závodem ze polevského seriálu běžkařských závodů je Zlatá lyže Lužických hor, která se koná v sobotu 14. ledna. Pořadatelé věří, že zima si dá konečně říct a na Lužické hory a celé Česko se snesou sněhové vločky.