Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zlatá lyže Lužických hor na sněhu i na vodě

16. 1. 2011

zlata-lyze-11-start-zeny.jpgNecelých 40 závodníků se zúčastnilo tradičního závodu v běhu na lyžích na Polevsku. Počasí ukázalo téměř všechny svoje podoby jako na apríla včetně deště, sluníčka, mlhy, padajících krupek, větru a chvílemi i modré oblohy. Přesto se organizátoři nezalekli a rozhodli se uspořádat závod. V pátek bylo nutné na kritická místa, kudy protéká voda, naházet sníh. I nadále leží na okruzích od 20 do 50 cm mokrého a podmáčeného sněhu.

Závod začal úderem 10. hodiny, kdy se na trať vydali nejmenší závodníci, kteří absolvovali trať v délkách od 500 m do 5 km. V 10:45 průběžně startovali ženy a starší dorostenci v závodě na 10 km. Hlavní závod na 15 km mužů začal v 11 hodin. Intervalový start zajistil rozložení startovního pole a napjaté očekávání, kdo se stane vítězem Zlaté lyže Lužických hor, až do vyhlášení.

zlata-lyze-11-dojezd-deti.jpgTrať se jela na okruzích 3x5 km. Závodníci nebyli na trati závodu ušetřeni deště a v okolí vleku i silného větru. Místy byla trasa podmáčená a vlivem tání jelo se doslova na vodě. Sjezdy byly velice rychlé a stoupání náročná. Kapitola sama pro sebe bylo mazání lyží. Neprohloupil ten, kdo mazal kombinaci tekutých vosků tzv. klistrů. Na skluznicích lyžařů jsme mohli vidět paletu barev od stříbrné, černé, červené, žluté nebo oranžové.

zlata-lyze-11-vyhlaseni-zeny.jpgAbsolutním vítězem, obhájcem z minulého ročníku a legendou závodu se stal Jan Doubek z domácího klubu SKI Polevsko. Jeho jméno tak bude po několikáté zdobit štítek na starodávné zlaté lyži. Druhý borcem v kategorii muži 19-39 let se stal Ondřej Teplý z OK Úvaly a třetí příčka patřila Františku Dvořákovi ml. ze Cvikova. V mužích 40-59 let se stal vítězem a zlatou medaili si odnesl Miroslav Kronika z Nového Boru, stříbrnou medaili obdřel Václav Zemler z KIWI Varnsdorf. Třetí dojel německý závodník Gerold Müller za Bertsdorfer SV. Kategorii muži nad 60 let ovládl František Dvořák st. ze Cvikova, stříbrnou příčku obsadil Rudolf Špaček ze SKI Polevsko a na třetí pozici se umístil Ladislav Brukner z Prahy. Ženám opět vládla stálice polevských závodů Věra Utínková za SKI Polevsko, střibrnou medaili si odnesla Markéta Pilná z BK Manušice. Třetí skončila Šárka Půlkrábová ze SKI Polevsko. Vyhlášení vítězů a vítězek se konalo na obecním úřadě Polevsko. Pro závodníky byly připraveny diplomy, speciální medaile Zlaté lyže Lužických hor a ceny od sponzorů: Velkoobchod květin U Lenky Nový Bor – Lenka Opočenská a KUR Sport Česká Lípa a Děčín.

Zlata-lyze.jpgKompletní výsledky včetně fotek najdou závodníci na stránkách www.skipolevsko.estranky.cz. Pokud připadne v příštím týdnu slibovaný sníh, bude dalším zimním závodem v běhu na lyžích na Polevsku Lužická třicítka, nejtěžší závod v Lužických horách.

Web závodu Zlatá lyže Lužických hor

Výsledky

Fotogalerie

Jan Šmíd, SKI Polevsko

zlata-lyze-11-dojezd-bobes.jpg